Tudható, hogy bábus biliárd Európa túlnyomó részén több (sok) száz éve honos - német nyelvű szabályleírása már 1796-ban létezik (pl. a Verlag der Buchhandlung der Erziehungsanstalt /A nevelőintézet könyvkereskedésének kiadóháza/ kiadásában 1796 április 6-án Schnepfenthal városában), Magyarországon pedig 1862-ben jelenik meg nyomtatásban a bábus biliárd szabálya. A 19-20. század fordulójának környéke a biliárdozás fénykora - a biliárd terjed minden formájában (a bábus is) és ennek megfelelően nemzetközi.
Azonban a huszadik század második felére a nemzeti bábus biliárdosok elszeparálódnak - egyedül a "Cinque Birilli" (olasz 5 bábus) ér el nemzetközi sikert, a magát ezzel a nagylelkű gesztussal menteni szándékozó Karambol erőteljes segítségével. A többiek visszahúzódnak, visszafejlődnek - többen "lényegében" elmúlnak, mint a cseh vagy az orosz bábus...
Ennek a szituációnak két lényegi jellemzője volt/van:
- a Cinque Birilli a Karambol rendszerébe került (pedig a bábus biliárd sem történelmileg, sem szabálytanilag nem része a karambolnak);
- az egyéb bábus biliárdok elszeparálva a megszűnés szélére kerültek.
Kézenfekvő, hogy egy mentőakciónak elsősorban stabilizálni kellett/kell a bábus biliárd tömegbázisát (klubok/egyesületek szervezése, szabályegyeztetések), illetve alaptörekvés kell legyen ezen biliárdtípus valódi sporttá fejlesztése (mely utóbbinak alapozó lépései: egységes játékszabály, versenyrendszer, szervezeti struktúra kialakítása, szabványos játékeszközök rendszerbe állítása).
A cél eléréséhez (a bábus biliárd valódi sporttá fejlesztése) azonban további lépések (és munka) szükségesek:
- Elengedhetetlen sőt lényegi elem a nemzetközi versenyzés lehetőségének megteremtése, beindítása. Figyelembevéve azonban a nemzeti bábus biliárdok (említett) elszeparálódását csak közösen kialakított (közös értéknek tekintett) bábus biliárd szabály/szabályok hozhatnak megoldást.
- Másrészt igen fontos a nívós versenyek lehetőségének kialakítása (versenyrészvételt szabályozó előírások, a megfelelő versenyzői hozzáállás meghatározása, motiválása, minőségi eszközök,...).
- Rendszeres nemzetközi versenyélet beindítása.
- A klasszikus magyar biliárdjátékot játszó tehetséges játékosok nemzetközi versenyrendszerben való részvételének elősegítése és ez által (is), illetve ezzel párhuzamban a klasszikus bábus biliárd játékok hagyománya megőrzésének segítése, ismertségének növelése.
- Nemzetközi tornákra, versenyekre való kijuttatással ösztönözni az ifjúságot, felébreszteni érdeklődésüket a biliárdsport iránt, illetve ifjúsági versenyek szervezése.
- Továbbá - egyfajta jövőképként - keressük az egységes bábus biliárd méltó helyét a WCBS-ben (World Confederation of Billiards Sports).
Ennek a menetelésnek meghatározó eseménye az "EuroKegel Magyar Nagydíj" versenysorozat beindítása:
Figyelem: E két verseny révén kialakult ranglista alapján dől el, kik vehetnek részt Brnoban a januári nemzetközi EuroKegel tornán.